помогне

Одговори на често поставувани прашања, кога се изнајми автомобил

Што е вклучено во цената на изнајмување на автомобил?

Како по правило, во цената на изнајмување на автомобили вклучува кирија за потребниот период за која машина може да се направи неограничен километража; осигурување – во случај на незгода (одбие) и кражба и осигурување од одговорност кон трети лица. Локалните ДДВ, техничка помош на патиштата од компанијата која го снабдувала со автомобил, аеродромски такси, како и деноноќно за поддршка на нашиот повик-центар.
Попрецизната листа на услуги можете да ги видите со кликнување на "она што е вклучено?" Ви се допадна опција во резултатите од пребарувањето.

Како да успееме да понудат таква атрактивни цени?

Ние сме најголемиот агент за изнајмување на автомобили компании, поради она што го добиваме посебни стапки за корпоративни стапка, кои стануваат достапни за нашите клиенти.

Исто толку често, таа и понатаму останува доволно голем број на неиспорачаната во автомобил имот од рент а кар компании. Лесен-за-изнајмување бизнис не е многу профитабилен, па многу повеќе практични да се помине во автомобил е многу поевтино отколку што ќе биде на паркингот.

Но, со оглед на конкурентски ограничувања се регулирани во повеќето земји на ниво на
законодавство, а кар агенција не може јавно да понуди цена на нивните веб-сајтот подолу основана.

Тоа е затоа што ние не се појави името на изнајмување на компанијата пред резервации – ние не ги прекршуваат никакви антимонополски ограничувања. И ќе го добиете тарифи, како што Sixt, значително помала од Sixt може да ви понудиме на вашиот сопствен сајт.

Кои се условите за возачката дозвола?

vodit Во рамките на Виенската конвенција за земјите-членки на Конвенцијата за патен сообраќај признава национални возачки дозволи да се добие меѓународна права непотребно.
На листата на земји кои имаат пристапено кон Конвенцијата од 1968 година:
Австрија, Бахамите, Бахреин, Белорусија, Белгија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Бразил, Велика Британија, Унгарија, Венецуела, Гвајана, Гана, Германија, Грција, Грузија, Данска, Заир, Зимбабве, Израел, Индонезија, Иран, Шпанија, Италија, Казахстан, Костарика, Брегот на Слоновата Коска, Куба, Кувајт, Латвија, Литванија, Луксембург, Македонија, Мароко, Мексико, Монако, Нигер, Норвешка, Пакистан, Полска, Португалија, Република Кореја, Република Молдавија, на СССР, Русија, Романија, Сан Марино, Сејшели, Сенегал, Словачка, Словенија, Таџикистан, Тајланд, Туркменистан, Узбекистан, Украина , Уругвај, Филипини, Финска, Франција, Хрватска, Централна Африканска Република, Република Чешка, Чиле, Швајцарија, Шведска, Еквадор, Естонија, Јужна Африка, Југославија.

За повеќе информации може да се погледне на веб-сајтот Wikipedia.org . Исто така, ви препорачуваме да се печати на овој документ на англиски јазик и да го со вас, ако планирате да го користите националното право.

Меѓутоа, ние сепак ви препорачуваме да се добие меѓународна возачка дозвола, со цел да се спречат можните спорови со вработените на тркалање агенции за Виенската конвенција. Исто така, во повеќето случаи, ваучер од изнајмување на компанијата треба да условот за да ја даде на меѓународна возачка дозвола. Во смисла на Виенската конвенција – ова не е предуслов. Но, одбивањето да се даде на машината е врз основа на тоа – ние не можат да се вратат предплатен биланс. Ова прашање мора да се реши директно со изнајмување на компанијата.

Дали треба да го одредите бројот на летот?

Ако сакате да ја добиете вашата правото автомобил на аеродромот, тоа ќе биде подобро ако нека изнајмување на компанијата однапред нивниот број лет. Во овој случај, вработените ќе бидат во можност да се подготви автомобилот за да вашето пристигнување. Ако сте во време на резервација не се знае бројот на летот, обидете се да му кажам најдоцна 3 дена пред пристигнувањето.

Како можам да се резервира дополнителна опрема и плати за тоа?

Ако ви треба дополнителна опрема, потребно е да се резервира во време на резервација на возила. Како општо правило, плаќање на дополнителна опрема направени по приемот на возилото.

Како можам да најдам информации за автомобилот: направи, боја, тип на гориво?

Компанијата, која дава автомобил, не може да гарантира за да обезбеди точни информации за бренд, боја и тип на автомобил гориво.

Кои се условите за користење на горивото ги исполнува бизнис?

Како по правило, транспортни компании, давајќи им на автомобил со полн резервоар, бараат да се врати со иста количина на гориво. Недостасува износот на бензинот да се плати во согласност со тарифата на компанијата. Но, во САД, Португалија и Шпанија, на пример, давање на компанијата автомобил, освен надоместокот за изнајмување за полн резервоар на гориво – па нема потреба да земам гориво на автомобилот пред да се врати.

Кои кредитни картички се прифаќаат?

Да се ​​плати за рент а кар картички прифати Виза, Мастеркард. Некои автомобили имаат потреба од задолжително присуство на кредитна картичка – ова барање е наведено во условите за изнајмување под "начин на плаќање". Ве молиме прочитајте овој став пред резервација. Ако не имаат валидна кредитна картичка – можете да изберете различни автомобил во закуп кој не е предуслов за достапноста на кредитни картички.
Само провери фактичката тип на картичка, можете да преку услугата www.bindb.com . Ве молиме имајте предвид дека некои дебитни картички се всушност кредит со нула кредитен лимит. А кредитна картичка со кредитен лимит нула е погодна за изнајмување, како овластување само типот на картичката се проверува и не се провери вашиот кредитен лимит.

Може ли да плаќаат во кеш?

За жал, на пари не е на располагање. Може да се плати само од достапната банкарски картички:

Како што ако на плаќање е конверзија на валута?

Врши во вашата локална валута исплати автоматски се претвораат во девизен курс на вашиот систем на плаќање (Visa, Mastercard).

Дали можете или не блокирање на банкарските депозити за безбедност со картички за автомобил?

Кога ќе добие автомобил, на картата, во согласност со меѓународните правила, го блокираа безбедноста депозит.

Во кој период на време ќе биде отклучен депозит?

Процесот на отклучување на депозит може да потрае 3-28 дена. Ако сакате да се забрза овој процес, треба да се јавите на банката служи на сајтот.

Кои документи се потребни да се добие автомобил?

Да ги собереш вашиот автомобил мора да значи треба валидна возачка дозвола е, банкарска картичка регистрирани во вашето име, како и ваучер за изнајмување на автомобили.

Може ли да направите исплата директно во подготовката на автомобилот?

Секое изнајмување компанија има свои услови на плаќање. Но, така што треба да се направи дел од однапред средства вообичаено делумна предвремена отплата без автомобили не се достапни. претплатата можете да дознаете кога автомобилот одберете.

Може ли да се добие автомобил во близина на хотелот?

За жал, оваа услуга е дел од нашата услуга не е достапна.

Може ли да се вратиш на дополнителните услуги во подготовката на автомобилот?

Ќе се постави себе она што услуги ви се потребни, но од она што вие би сакале да се откажат.

Јас ќе бидам во можност да се јавите на вашата компанија во случај на било какви проблеми?

Да, нашите консултанти ќе одговори на сите ваши прашања од страна на телефонски броеви се наведени на страницата, околу часовникот. Ние работиме за Вас седум дена во неделата, обезбедување на навремени и оперативна поддршка.

Може ли да се врати на возилото пред договорениот рок?

Да, ова е на располагање, но ако се врати на автомобилот напред, компанијата нема да ги надомести ќе потроши пари за неискористените денови.

Кој е одговорен за парични казни и прекршување на патот?

Преземање на автомобил, да се претпостави, исто така одговорни за сите прекршувања на патот. Казни против вас ќе се бара да го плати целиот износ.

Сакам да се промени на условите за резервација, како можам да го направам тоа?

Промена на условите за резервација, можете да преку посебна форма на нашата веб страница. Доколку е потребно, тоа е пресметаните сума за исплата. Ве молиме запомнете: во случај на задоцнето измени во условите за резервација, ние не може да ви гарантира дека компанијата за изнајмување ќе ги земе. Ако пред денот на резервација имаат помалку од 48 часа – јавете ни се за брзо решение на прашањето.

Може ли да ја откаже резервацијата?

Во секое време можете да ја откажете вашата резервација со пополнување на форма на политиката на веб страната или ако ни се јавите на телефон.
Поништување на политика може да се најде во закуп или во вашиот ваучер

видови на осигурување

СУДИР штета откажување (CDW Кратенката.) – ова осигурување ограничува финансиска одговорност на клиентот, изнајмување на автомобил, во случај на оштетување на транспортот.

Од кражба (TP Кратенката.) – ова осигурување ограничува одговорноста на корисникот, доколку автомобилот бил украден.

ОДГОВОРНОСТ НА ТРЕТИ СТРАНИ ОСИГУРУВАЊЕ (Кратенката TPL.) – ова осигурување обезбедува осигурување од одговорност обезбедува надомест на штета причинета на аутсајдери, бидејќи на возачот.

Во текстот на "ограничување на одговорноста", треба да се разбере дека закупецот, во секој случај, ќе биде одговорен, но само во рамките на ограничувањата утврдени со франшиза.

франшиза

Франшиза е збир од кои не се покриени со осигурување, се блокирани на кредитна картичка. На оваа франшиза ќе бидат одземени од износот, кој се проценува штетите.

На пример, ако се одбие е 400 евра, осигурителната компанија ќе ги покрие само штетата надминува овој износ.

се одбива е поставена во зависност од видот на осигурување избрани, па затоа е важно за да дознаете точно кој од можните осигурување ќе се нуди и во кои случаи таа функционира. Оштетување на прозорци, гуми, фарови во конвенционалните осигурување во повеќето случаи не се вклучени, така што нивната штета на клиентот ќе бидат принудени да се покриваат.

Ако автомобилот не добил оштетување за време на употреба – франшиза е целосно отклучен.

Дополнителни видови на осигурување

SUPER CDW – ова осигурување ги отстранува сите одговорност од потстанар во случај на оштетување на возилото.

СУПЕР TP – ова осигурување ги отстранува сите одговорност од станарите во случај на кражба на автомобили.

ЛИЧНИ ОСИГУРУВАЊЕ ОД НЕЗГОДА (PAI) – ова осигурување целосно компензира загубите произведени од страна на возачот и патниците со користење на автомобил или слетување / добивање на исклучување.

Кога резервации Јас избрани модел, а на ваучерот е наведено. Зошто?

Во согласност со меѓународните правила на закуп кар компании се произведуваат автомобили класа, наместо еден специфичен модел. Изберете одредена модел само на локалната канцеларија директно на истиот ден. Сепак, тоа треба да се напомене дека цените на мало може да биде значително повисока од цените наведени на нашата веб страница. И, како по правило, без претходна резервација е на располагање во многу мал број на модели кои не се распродадени однапред.